Program

Preliminary program:

 

Monday, 23.11.2020

09:00              Registration  
10:30 Session 1: Signalling Integration
  10:30 – 10:55 Gillian GRIFFITHS (Cambridge): “Turning on and turning off: the key to successful killing”
  10:55 – 11:20 Mary MULLINS (Philadelphia): "BMP morphogen signaling in axial patterning"
  11:20 – 11:40 CIBSS AWARD Talk: Bernd FAKLER (Freiburg): " How ion channels are made - biogenesis of AMPA-type glutamate receptors in the ER"
  11:40 – 12:05 Jan RIEMER (Cologne): “Regulating mitochondrial biogenesis by cytosolic processing”
  12:05 – 12:15 Flash Talks

 

12:15 - 14:00                 LUNCH BREAK

 

14:00 Session 2: Metabolic Signalling
  14:00 – 14:25 Jane MELLOR (Oxford): “The nucleus as an integrator of metabolic signals"
  14:25 – 14:50 Hector HERRANZ (Copenhagen): "A fly approach to cancer metabolism"
  14:50 – 15:10 Julia JELLUSOVA (Freiburg): “Immunoglobulin expression shapes the metabolic profile of B cells by regulating ER homeostasis”
  15:10 – 15:35 Douglas GREEN (Memphis): “Same but different: Mechanisms and consequences of asymmetric division in CD8 T cells”
  15:35 – 15:45 Flash Talks

 

15:45 - 16:15                 COFFEE BREAK

 

16:15 Session 3: Integrative Immune Signalling
  16:15 – 16:40 Chen ZHU (Atlanta): "PD-1 Suppresses TCR-CD8 Cooperativity in T-cell Antigen Recognition"
  16:40 – 17:05 Mike DUSTIN (Oxford): "T cells spin off ‘smart' entities to help and kill”
  17:05 – 17:25 Eirini TROMPOUKI (Freiburg): “Transposable elements induce a RIG-I-like receptor-mediated inflammation to regulate hematopoietic stem cell emergence”
  17:25 – 17:50 Anna BIGAS (Barcelona): ”Delta-like 4: a new Notch player in the hematopoietic development”
  17:50 – 18:00 Flash Talks

 

19:00 - 20:30                 PANEL DISCUSSION: "Clicks, likes and preprints: are we entering a new age of scientific publication?"

 

Tuesday, 24.11.2020

09:00 Session 4: Signalling Roots
  09:00 – 09:25 Uta PASZKOWSKI (Cambridge): “Molecular genetics of Arbuscular Mycorrhizal Symbiosis in Cereals"
  09:25 – 09:50 Sabrina SABATINI (Rome): “A self-organized PLT/Auxin/ARR-B network controls the dynamics of root zonation development in Arabidopsis thaliana”
  09:50 – 10:10 Thomas LAUX (Freiburg): “Adaptation of plant stem cells to environmental signals”
  10:10 – 10:35 Christian HARTKE (Lausanne): “Flux and polarity in the the other vascular system”
  10:35 – 11:00 Martin PARNISKE (Munich): NN
  11:00 – 11:10 Flash Talks

 

11:10 - 11:40                 COFFEE BREAK

 

11:40 Session 5: Signalling in Time and Space
  11:40 – 12:05 Denis DUBOULE (Geneva): “Long-range gene regulation in mammalian embryos and pseudo-embryos”
  12:05 – 12:25 Wolfgang DRIEVER / Jens TIMMER (Freiburg): „Cell-autonomous Notch-independent oscillation of Her6 reveals critical dynamic parameters in neural stem cell regulation”
  12:25 – 12:50 Poul NISSEN (Aarhus): NN
  12:50 – 13:15 Corinne HOUART (London): "Local Control of mRNA Processing in Spatio-Temporal Modulation of Axonal Receptors Activity"
  13:15 – 13:25 Flash Talks

 

13:25 - 14:30                 LUNCH BREAK

14:00 - 14:30                 MEET THE SPEAKERS

 

14:30 Session 6: Mitochondria as Integrative Signalling Hubs
  14:30 – 14:55 Agnieszka CHACINSKA (Warszaw): “Cytosolic stress responses to mitochondrial protein import stress”
  14:55 – 15:20 Johannes HERRMANN (Kaiserslautern): “Mitochondrial protein biogenesis: A huge challenge for eukaryotic cells”
  15:20 – 15:40 Nora VÖGTLE (Freiburg): “Protective stress signalling upon mitochondrial dysfunction”
  15:40 – 16:05 NN
  16:05 – 16:15 Flash Talks

 

16:15 - 16:45              COFFEE BREAK

 

16:45 SPOTLIGHT Session  
  16:45 - 17:10 Pedro BELTRAO (Cambridge): “Development of computational approaches applied to the study of kinase signalling"
  17:10 - 17:30 DISCUSSION

 

17:30                              POSTER SESSION

 

21:00                              GET-TOGETHER

 

Wednesday, 25.11.2020

09:00 Session 7: Control-of-function
  09:00 – 09:25 Radu ARICESCU (Cambridge): NN
  09:25 – 09:50 Ed TATE (London): NN
  09:50 – 10:10 Henrike NIEDERHOLTMEYER (Marburg): „Programming synthetic organelles to organize and control biochemical reactions in biomimetic systems”
  10:10 – 10:35 Matthias LÜTOLF (Lausanne): “Engineering in vitro organogenesis”
  10:35 – 10:45 Flash Talks

 

10:45 - 11:15                 COFFEE BREAK

 

11:15 Session 8: Signalling in Organogenesis
  11:15 – 11:40 Jan TRAAS (Lyon): "Leaf Morphogenesis: from chemical gradients to mechanical signals"
  11:40 – 12:05 Didier STAINIER (Bad Nauheim): “Genetic control of vertebrate organ formation and regeneration”
  12:05 – 12:25 CIBSS InteGREATor Award Talk: Jelena TOSIC (Freiburg): “From Signals to Chromatin: Regulation of germ layer formation by Tbx transcription factors”
  12:25 – 12:50 Alex SCHIER (Basel): “Broad versus deep views of development: insights from zebrafish”
  12:50 – 13:00 Flash Talks

 

13:00                             FAREWELL REMARKS and END OF MEETING